מהו חוק הסיעוד ובמה הוא מסייע?

חוק סיעוד מבטיח גמלת סיעוד למבוגרים באוכלוסייה, לבני גיל הזהב שיצאו לפנסיה. מטרתו העיקרית של החוק היא להקל על אותם קשישים, הן במסגרת השתלבותם בקהילה והן בחיי היום יום שלהם בעזרת גמלה מיוחדת, אותה מקבלים החל מגיל הפרישה. הכוונה היא לא לסכום כסף, אלא לשירותים שונים העומדים לרשותם של המבוגרים. בין השירותים ניתן למצוא שירותי סיעוד, מוצרים שונים שיכולים לסייע להם בביצוע פעולות יום יומיות שונות וכדומה.

כיצד מקבלים את הגמלה?

כדי לקבל את מגוון השירותים העומדים לרשות הקשיש, עליו לעמוד במספר תנאים:

  1. להגיע לגיל הפנסיה, כפי שקבע על ידי החוק. כלומר, גיל 62 לנשים, ו-67 לגברים. 
  2. מגורים בבית אבות שאינו סיעודי, או בביתו שלו. 
  3. אם הכנסות הקשיש גבוהות מההכנסה הממוצעת השנתית, הגמלה תקוצץ בחצי. 
  4. קבלת קצבה אחת בלבד. כלומר, אם הקשיש מקבל קצבה אחרת מהביטוח הלאומי, הוא יאלץ לבחור בינה ובין גמלת הסיעוד. 
  5. תפקוד הקשיש. קשיש שיימצא לאחר בדיקה כי תפקודו מוגבל והוא מתקשה או זקוק לסיוע, יקבל עזרה בביתו בהתאם למצבו. 

במה מסייע החוק?

בין השירותים הניתנים במסגרת החוק, נמצא סיוע של מטפלת ישראלית סיעודית שתעזור בביצוע פעולות שונות בבית, כגון אכילה, רחיצה, לבוש ועוד. הקשישים זכאים לקבל אספקה של מוצרי ספיגה ומשדר מצוקה בביתם, הכולל התקנה וגם תפעול, זכאים למימון ביקורים במרכזי היום לקשיש וגם להשתתפות במימון עובד זר סיעודי.

קשישים הזקוקים לסיוע רב בביצוע פעולות היום יום, יקבלו 9 שעות ו-3/4 בכל שבוע. קשישים התלויים במידה רבה באחרים, יקבלו 16 שעות לכל שבוע ו-3 שעות נוספות אם הם מעסיקים עובד סיעודי ישראלי. קשישים התלויים לחלוטין באחרים, יקבלו 18 שעות שבועיות ועוד 4 שעות בכל שבוע לעובד סיעודי.

מימוש זכויותיו של הקשיש בכל הקשור לחוק הסיעוד נעשה ישירות דרך המוסד לביטוח לאומי. יש לפנות אליו ישירות, למלא את הטפסים הרלוונטיים ומשם להמשיך לשלבים הבאים עד לקבלת מלוא הזכויות המגיעות לאותו קשיש.

כתיבת תגובה

נגישות